^ Powrót na górę

Kontakt

K-Komp Krzysztof Kawka

&

All in One Justyna Kawka

Serwis Komputerowy

ul. Słowińców 7

78-100 Kołobrzeg

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel: 785456826

NIP: 671-181-57-80

Elektronik kołobrzeg

Elektronika – dziedzina techniki i nauki zajmująca się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody. W obwodach takich można wzmacniać słabe sygnały dzięki nieliniowym charakterystykom elementów czynnych (i ich możliwościom sterowania przepływem elektronów). Podobnie możliwość pracy urządzeń jako przełączniki pozwala na przetwarzanie sygnałów cyfrowych.

W odróżnieniu od elektrotechniki elektronika nie zajmuje się ogólnie rzecz biorąc zagadnieniami energii elektrycznej ale zagadnieniami związanymi z sygnałami. Rozróżnienie obu dyscyplin nastąpiło około 1906 roku kiedy to Lee De Forest wynalazł triodę, dzięki której bez użycia urządzeń mechanicznych można było już wówczas wzmacniać urządzeniem elektrycznym słabe sygnały radiowe lub akustyczne. Do lat 50. XX wieku dziedzina ta sprowadzała się do radiotechniki (tak ją nazywano) - a jej zasadnicze zastosowania obejmowały projektowanie nadajników, odbiorników i lamp próżniowych. Historycznie elektronika wyrosła więc z radiotechniki – pierwszymi układami elektronicznymi były powstające w czasach I wojny światowej nadajniki i odbiorniki radiowe. Współcześnie większość urządzeń elektronicznych projektuje się z użyciem elementów półprzewodnikowych, za pomocą których można sterować przepływem elektronów podobnie jak w lampach elektronowych a układy elektroniczne implementowane są często jako układy scalone (tzw. mikroelektronika, nanoelektronika) w tym układy programowalne i układy specjalizowane.


Elektronika analogowa a cyfrowa

W ogólności rozróżnia się:

  • układy elektroniczne analogowe
    • liniowe
    • nieliniowe (np. generator drgań, pętla fazowa, modulator, demodulator, prostownik, stabilizator)
  • układy elektroniczne cyfrowe (tzw. technika cyfrowa i oparta na niej technika mikroprocesorowa. O ile technika cyfrowa zajmuje się zagadnieniami projektowania elektronicznych układów cyfrowych to opisem przetwarzanych w nich sygnałów zajmuje się dziedzina zwana cyfrowym przetwarzaniem sygnałów.


Elementy elektroniki

Do konstrukcji urządzeń elektronicznych służą różnorodne przyrządy i układy:

    elementy aktywne: półprzewodnikowe (tranzystory, tyrystory, układy scalone, diody półprzewodnikowe itp.), lampy próżniowe (diody, triody, pentody itd.)
    elementy bierne: rezystory, kondensatory, cewki.
    elementy akustoelektroniczne: filtry, rezonatory, linie opóźniające, czujniki itp.
    elementy optoelektroniczne: lasery, światłowody, detektory promieniowania itp.
    elementy fotoniczne (łączące elementy akustoelektroniczne z optoelektronicznymi): modulatory, wzmacniacze, detektory itp.

Elementy elektroniczne często montuje się z użyciem obwodów drukowanych chyba, że są to układy wysokiej skali integracji (układy scalone).

Wybrane zastosowania

    urządzenia pomiarowe
    elektroniczne systemy medyczne i środowiskowe (np. monitoring)
    inżynieria dźwięku (np. elektroakustyka, sonar)
    telekomunikacja - radiokomunikacja (także mobilna, komórkowa oraz radiolokacja i radionawigacja), teletransmisja i telewizja, sieci telekomunikacyjne i teleinformatyczne także satelitarne (np. satelita telekomunikacyjny, antena satelitarna)
    inżynieria komputerowa
    urządzenia automatyki
    elektronika przemysłowa
    technika mikrofal i elektronika bardzo wysokich częstotliwości
    kompatybilność elektromagnetyczna

Tak więc w większości urządzeń które nas otaczają tkwi elektronika. Gorzej jednak gdy nas ona zawiedzie. Wtedy nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z naszego serwisu. Elektronik Kołobrzeg zajmie się naprawą twojego sprzętu szybko i profesjonalnie.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Polecamy

Reklama

Google